Potrivit industriei de logistică, până la 4.000 de șoferi de camion lipsesc în Renania-Palatinat. Iar decalajul este din ce în ce mai mare în fiecare an.
Industria transportului de marfă din Renania-Palatinat trage un semnal de alarmă: sunt prea puțini șoferi de camion – și sunt din ce în ce mai puțini. Lipsa nu afectează doar expeditorii de marfă, ci și populația ar putea simți efectele. „Dacă această dezvoltare negativa nu este oprită, ar putea fi de așteptat un colaps a ofertei în doi-trei ani”, avertizează Gudio Borning, directorul general al organizației-umbrelă a industriei de mobilitate și logistică din Renania-Palatinat (Molo).
Bani putini pentru conditii proaste de munca
Potrivit lui Mike Kirschs, expert în transportul de marfă și logistică la Verdi din Renania-Palatinat, cele două cauze principale ale penuriei de muncitori calificați sunt salariul nu tocmai generos al șoferilor de camion și condițiile generale în care aceștia trebuie să lucreze. Un șofer profesionist din Renania-Palatinat câștigă 2006 EUR brut, 170 de ore pe lună – fără cheltuieli .
Potrivit purtătorului de cuvânt al asociației Borning, industria transporturilor din Germania se află într-o concurență extrem de acerbă cu companiile din Europa de Est . „Avem aici salarii minime, contracte colective și condiții decente de muncă”, explică el. „Pentru expeditorii și companiile de transport de marfă, de exemplu în România, Belarus și Ucraina, condițiile sunt complet diferite”.